Sınav ve Belge Genel Şartları

Sınav ve Belge Genel Şartları

GENEL KURALLAR
  • Sınav ücretlerine KDV dâhildir.
  • Sınav ücretinin tamamı sınav öncesinde ödenmiş olmalıdır.
BELGE MASRAF KARŞILIĞINA İLİŞKİN KURALLAR
  • Belge masraf karşılığı sadece belge almaya hak kazanan kişilerden tahsil edilir.
  • Belge masraf karşılıkları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
ÜCRET İADESİNE İLİŞKİN KURALLAR
  • Sınav ücretinin kuruluşa ödendiği tarihten itibaren en geç 60 gün içerisinde ilgili adayın sınavı gerçekleştirilir. Bu süre zarfında ilgili adaya sınav açılmazsa talep edilmesi halinde sınav ücretinin tamamı kuruluş tarafından iade edilir.
  • Adayın ilk defa sınavına girdiği ve başarısız olduğu ulusal yeterlilikte bir yıl içerisinde kuruluş tarafından sınav açılmaması ya da adaya sınav tarihinin bildirilerek uygunluğunun kanıtlanabilir yöntemle alınmaması durumunda sınav ücretinin tamamının iadesi kuruluş tarafından yapılır. Mücbir sebep bildirmeksizin iki kez sınav tarihini kabul etmeyen aday ücretsiz sınav haklarından bir tanesini kullanmış sayılır.
  • Başvurusunu yapan adayın Sınav Ücreti İade Kurallar ve Cayma Hakkı: Başvuru ücretini yatırdıktan sonra 48 saat içinde başvurusundan vazgeçen adayın yatırdığı sınav ücretinin tamamı iade edilir. Başvuru ücretini yatırdıktan 48 saat ve daha sonra sınava girmekten vazgeçen adaya sınav ücretinin %75′ i iade edilir. Ancak başvurduğuna dair yazı alan veya sınav gününden en geç 2 gün (48 saat) öncesine kadar sınava katılmayacağını kanıtlanabilir yöntemle bildirmeyen veya sınava katılmayacağını bu hükme uygun olarak bildirmemiş olmasına rağmen sınav saati sınava gelmeyen veya sınava girmiş olan adaya hiçbir surette ücret iadesi yapılmaz.
İNDİRİMLER
  • Aşağıda belirtilen şartlar sağlandığı taktirde ve talep edilmesi halinde belirtilen oranlarda indirim yapılacaktır; Aynı kurum veya kuruluştan 1-10 kişi arası belgelendirme taleplerinde liste fiyatı geçerlidir. Aynı kurum veya kuruluştan 11-20 kişi arası belgelendirme taleplerinde % 10 indirim uygulanır. Aynı kurum veya kuruluştan 21-30 kişi arası belgelendirme taleplerinde % 15 indirim uygulanır. Aynı kurum veya kuruluştan 31 ve üzeri belgelendirme taleplerinde % 25′ i aşmayacak şekilde indirim uygulanır. Endüstriyel Taşımacı Seviye 3, Çelik Kaynakçısı Seviye 3, Metal Levha Tezgah İşçisi Seviye 3, Metal Levha Tezgah Operatörü Seviye 4, Metal Kesimci Seviye 3, Metal Kesim Operatörü Seviye 4, Alüminyum Kaynakçısı Seviye 4, Direnç Kaynak Ayarcısı Seviye 4, Kaynak Operatörü Seviye 4 grubu mesleklerde ilave seçmeli her birim için onaylı sınav ücreti yerine yüzde 25 indirimli sınav ücreti talep edilecektir.