İlkyardımın Önemi

Bilge İlkyardım

İLKYARDIMIN ÖNEMİ

Ülkemizde trafik kazaları sonucu her yıl yaklaşık 7000 kişi olay yerinde ölmekte, 300.000 kişi yaralanmaktadır. Kalıcı yaralanmaların ve ölümlerin büyük bir kısmı, panik ve kargaşanın hakim olduğu ilk dakikalarda ve yanlış nakil sırasında gerçekleşmektedir. Depremler nedeniyle ülkemizde 100 yıl içinde ölen insan sayısı 78.000dir. Son depremlerde de görülmüştür ki; en çok hayat kurtaran da en çok hayat söndüren de bizzat halkın kendisi olmuştur. Her yıl binlerce kişi ev kazaları nedeniyle yaralanmakta ve sakat kalmaktadır.

 

Acil Servislerine başvuru nedenlerinin 1/3 ü ev kazalarıdır. İlkyardım bilgisi sadece trafik kazaları ve ya deprem gibi afetlerde değil hayatımızın her anında bize gereklidir. Tüm dünyada ölümlerin en sık nedeni ani kalp hastalıklarına bağlıdır. Bu durumlarda yapılan ilkyardım ile, kişinin hayatta kalma oranı %6 ile %55 arasında değişmektedir. Türkiye’de her yıl binlerce kişi ev kazaları nedeniyle yaralanmakta ve sakat kalmaktadır.

 

İş kazaları, çalışma yaşamının en önemli sorunu olmaya devam etmektedir. Örneğin ülkemizde 2017 yılı içerisinde 95.000 iş kazası meydana gelmiş, 1.900 işçi yaşamını yitirmiş, 3.407 işçi sürekli iş göremez şekilde sakat kalmıştır ve 1.9 milyon iş günü kaybı olmuştur. Ani hastalıklar, afetler, kaza, yangın, yaralanma, zehirlenme, boğulma vb. durumlarda, ilkyardım bilincinin oluşmamış olması nedeniyle; Bilgisizlikle, tedbirsizlikle, yanlış nakille, ihmal ve sorumsuzlukla, ikinci bir defa kurban edilerek ölen ya da sakat kalan insanlara ve kendimize karşı sorumlu olmalıyız.

 

İnsan vücudu yaralanmalara, hastalıklara ve travmalara karşı hassastır. Bize, sevdiğimiz insanlara veya çevremizdekilere ne zaman bir zarar gelebileceğini asla bilemeyiz. Bu nedenle, kritik durumlarla ilgilenmek, kötüden daha kötüye gitmesini önlemek veya tıbbi yardım gelene hayat kurtaracak kadar bir miktar temel bilgiye sahip olmak her zaman iyidir.

 

Ofis ve okul saatlerinde kaza, aksilik ve meydana gelme durumlarında veya bazı kaza durumunda mağdurlara ilk yardımın yapılması teşvik edilmektedir. İlk yardım uygulamasının temellerini bilmek gerekir ve bu bilgi eğitim alarak kazanılır.

 

Aşağıda, ilk yardım eğitiminin bu kadar önemli olmasının en önemli 5 nedeni listelenmiştir;

  1. 1- Güvenliği artırır: İlk yardım eğitiminin temeli “önleme” dir. Güvende olmak, üzgün olmaktan her zaman daha iyidir. İlk yardım bilgisi, insanlar arasında güvenlik ve refah duygusunu teşvik ederek, onları yaşadıkları çevrede daha uyanık ve emniyette olmaya sevk eder. Kazasız olma bilinci ve arzusu sizi daha güvende tutar, Kazaların olma nedenlerini azaltır.

  2. 2- Hayat kurtarmaya yardımcı olur: İlk yardım yapmak üzere eğitilmiş bir kişi, çevresinde herhangi bir yaralı görürse, derhal harekete geçilebilir ve hayatlarını kurtarılabilir. Çoğumuz için herhangi bir yaralı kişiyi desteklemek için acele etmek doğal olsa da, eğitimli bir kişi daha güvenilir, kendinden emin ve travma durumlarında panik yapmadan kendini ve hareketlerini kontrol edebilir.

  3. 3- Ağrıyı gidermeye yardımcı olur: Bazı yaralanmalar, buz torbası uygulamak veya hızlı ovmak gibi çok basit bir çözüm gerektirir. Acil servise gitmek, en azından bir süre için gerekli değildir. Bu gibi durumlarda, ilk yardım kurslarında eğitim almış bir kişiyi aramak daha güvenilirdir. Basit prosedürler uygulayarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirler.

  4. 4- İnsanları daha güvenli hale getirir: Gerektiğinde kendi hayatınızı veya bazı acil durumlarda tanıdığınız veya travma geçiren kişilerin hayatını kurtarabileceğinizi bilmek, daha fazla rahatlamanıza ve daha güvenli olmanıza yardımcı olur. Güvenlik duygusu, çevrenizde sizin ve çevrenizdeki insanların kendilerini daha güvende hissedeceği sağlıklı ve daha güvenli bir ortamı teşvik eder. Bu tür insanların varlığı, durumdaki diğerlerine güvence sağlar.

  5. 5- Durumun daha da kötüye gitmesini engeller: Eğitimli bir kişi, durumun kötüye gitmesini nasıl önleyeceğini bilir. Profesyonel yardım gelene kadar yaralının durumunun kötüleşmesini önleyecek geçici tedavi sağlayacaklardır.

İlk yardım bilgisi sağlıklı ve daha güvenli bir ortamı teşvik eder ve insanlar, aileleri, meslektaşları ve ortakları arasında güven aşılar. Temel ilk yardım bilgisi, travma durumlarıyla başa çıkmada çok faydalıdır. Sadece sağladıkları tıbbi yardım değil, gösterdikleri güven de yaralılar sırasında çok yardımcı olur. İlk yardım yapmak için eğitilmiş olmak kişinin kendisi ve toplumu için faydalıdır.


KURUMLAR AÇISINDAN İLKYARDIMIN ÖNEMİ

İlkyardım eğitiminin kuruma sağlayacağı yararlar ;

* Mevzuata uygun çalışma, yönetmeliklerin gereğini yerine getirme, 

* Şirket içinde ve dışında oluşan acil durumlarda, ilk müdahalenin bilinçli bir şekilde yapılmasını sağlar.

* Eğitimin paylaşılmasıyla kurum çalışanlarının yakın çevresinin de bilinçlenmesine katkıda bulunulur.

* Toplumda oluşmamış ilkyardım bilincinin düzeltilmesine katkı sağlar.

* Personelin kuruma ait olma duygusunu güçlendirir.

* Personelin sağlık sorunu ortaya çıkmadan olası hastalıklara karşı korunma bilincini geliştirir.

2017

Bilge MYM

Bilge MYM kuruluşu gerçekleşmiştir.

2010

Bilge OSGB

Bilge OSGB kuruluşu gerçeklemiştir.

2008

Bilge İlk Yardım

Bilge İlk Yardım Eğitim Merkezi kuruluşu gerçekleşmiştir.

2005

Bilge Akademi

Bilge Akademi kuruluşu gerçekleşmiştir.